22 maja 2018

IFM oficjalnie otwarte

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie Innowacyjnego Forum Medycznego, któremu towarzyszyła II Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana "Medycyna Translacyjna - Onkogenetyka". Wydarzenie zgromadziło wielu wybitnych gości m.in. polityków, władze województwa, przedstawicieli Urzędu Miasta, Narodowego Funduszu Zdrowia, ekspertów z dziedziny genetyki i biologii molekularnej z Polski i zagranicy oraz kadrę naukową.

Uroczystość otwarcia oraz konferencja zostały podzielone na dwie części. Zwieńczeniem pierwszej było przycieńcie wstęgi. Zanim to jednak nastąpiło o idei powstania IFM opowiedzieli Prof. Janusz Kowalewski Dyrektor Centrum Onkologii oraz dr hab. n. med. Marzena Lewandowska Kierownik Zakładu Genetyki i Onkologii Molekularnej. Dyrektor w swoim wystąpieniu przywołał przypowieść ze Starego Testamentu o Salomonie - wielkim budowniczym, władcy słynącym z niebywałej mądrości. Kontynuując swoją wypowiedź dodał, że; "Śmiałe projekty rodzą się w sercu, nie w umyśle. IFM to marzenie zrealizowane z sercem, które w polskich warunkach jest luksusem. Jeżeli mam problemy z podjęciem mądrej decyzji, wówczas wyjmuje z szuflady zdjęcie prof. Władysława Bartoszewskiego. Patrzę na jego uśmiechniętą, pełną optymizmu i pokoju twarz. Wtedy jest mi łatwiej. Profesor Bartoszewski powiedział kiedyś; Są w życiu rzeczy, które warto, i są rzeczy, które się opłaca – nie zawsze to, co warto, się opłaca i nie zawsze to, co się opłaca, warto”.

Podczas otwarcia IFM padło wiele ciepłych słów pod adresem szpitala; „Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest wiodącym ośrodkiem leczenia nowotworów w Polsce. Dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie tutaj powstało Innowacyjne Forum Medyczne. Dzięki niemu pacjenci chorzy na nowotwór mogą korzystać z najnowocześniejszych terapii” – tak o Centrum Onkologii mówił Zbigniew Ostrowski – Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Głos zabrał także poseł Tomasz Latos, dzięki którego wsparciu udało się uzyskać dodatkowe środki finansowe; „To Państwa sukces –sukces kadry zarządzającej szpitalem i całego zespołu. Innowacyjne Forum Medyczne to spełnienie wizjonerskich marzeń, które stały się rzeczywistością.” Słowa uznania dla Centrum Onkologii przekazał także Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Tyrawa.

Pomysłodawcą oraz inicjatorem powstania Innowacyjnego Forum Medycznego był poseł Zbigniew Pawłowicz - były dyrektor Centrum Onkologii; "18 lat pracy na tym stanowisku dało mi dużo satysfakcji i zadowolenia, ale były chwile trudne. Trudne chwile pojawiły się wtedy, gdy przychodził do mnie 30-letni człowiek, dla którego wyczerpaliśmy metody terapii. Tak właśnie rodziła się inicjatywa badań genetycznych, molekularnych i innych." Poseł Zbigniew Pawłowicz podziękował także dr hab. n. med. Marzenie Lewandowskiej za podjęcie wyzwania - realizacji w polskich warunkach badań nad profilem molekularnym raka.

Druga część uroczystości skupiła się wokół medycyny translacyjnej - onkogenetyki. Swoje badania przestawili wybitni eksperci  z dziedziny biologii molekularnej m.in. dr Christopher Ott – z Harvard Medical School w USA, dr Leonardo Meza – Zepeda z Oslo University Hospital, prof. Sui Huang Northwestern University w Chicago, a także dr hab. n. med. Jarosław Czyż, reprezentujący UMK w Toruniu i dr hab. n. med. Marzena Lewandowska.

Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym Prorektor UMK ds. Collegium Medicum w Bydgoszczy: prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska. Polską kadrę naukową reprezentowali m.in. naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiej Akademia Nauk.

Krótko o IFM

Innowacyjne Forum Medyczne powstało z myślą o planowaniu indywidualnych terapii opartych na profilu molekularnym raka. Ludzki organizm to złożona maszyna, dlatego leczenie różnych typów nowotworów powinno być precyzyjne i kompleksowe. Do tego niezbędne są bardzo dokładne badania, pozwalające zindywidualizować leczenie. Taką diagnostykę zapewniają m.in. badania genetyczne. Dzięki prowadzonym w IFM badaniom możemy dowiedzieć się, czy dana choroba będzie wrażliwa, czy oporna na konkretny rodzaj chemioterapii i zaproponować pacjentowi najskuteczniejsze dla niego leczenie (tzw. terapia celowana).

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe