Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to badanie, które wykorzystuje pole magnetyczne wytwarzane przez fale radiowe. Jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i nieszkodliwe, ale wymaga od pacjenta wytrwania w bezruchu w trakcie wykonywania poszczególnych sekwencji. Badanie trwa od 15 do 60 minut i jest wykonywane z kontrastem lub bez, w zależności od wskazań medycznych.

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej posiada dwa aparaty do rezonansu magnetycznego. Jeden 1,5T oraz drugi najnowszej generacji rezonans 3T (trzyteslowy). Centrum Onkologii w Bydgoszczy należy do grona nielicznych szpitali w regionie posiadających taki aparat. To nowoczesne urządzenie pozwala na wykonywanie spektroskopii gruczołu krokowego w badaniu przez brzusznym, bez konieczności stosowania cewki dorektalnej, spektroskopia mózgu jest dokładniejsza niż na aparacie 1,5T, można także wykonać badanie perfuzyjne ASL, bez podania środka kontrastowego.

Badanie MR, ze względu na lepszą rozdzielczość kontrastową tkanek, pozwalają precyzyjniej niż tomograf komputerowy wykrywać patologiczne zmiany, głównie w zakresie mózgowia, twarzoczaszki, miednicy, stawów i kości. Najczęściej wykonujemy skany ciała pacjenta w trzech przekrojach - poprzecznym, czołowym i strzałkowym.

Osoby otyłe czy cierpiące na klaustrofobię mają duży komfort podczas badań, ponieważ gantra rezonansu magnetycznego ma szerokość aż 70 cm.

Do badania MR konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi lub GFR (badanie ważne jest 3 m-ce). U pacjentów z upośledzoną funkcją nerek podawany jest bezpieczny dla nich środek kontrastowy lub badanie wykonujemy bez środka kontrastowego (w zależności od poziomu GFR).

Należy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań (USG, RTG, KT, MR, opisy ze zdjęciami lub CD).

O czym należy poinformować lekarza przed badaniem RM?

  • o metalowych implantach w ciele
  • o posiadaniu zainstalowanego rozrusznika serca - bezwzględne przeciwwskazanie do badania
  • o klaustrofobii
  • o powikłaniach po wcześniejszych badaniach MR
  • o ciąży - badanie nie jest wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży

 

 

Przygotowanie do badania

  • W dniu badania należy zażyć leki, które są stale przyjmowane,
  • Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, nie ma też szczególnych ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów. Jedynie w przypadku badań jelita cienkiego (enterografia) oraz cholangiografii MR należy być na czczo, zabrać ze sobą 1,5 litra wody niegazowanej, którą należy zacząć pić dwie godziny przed badaniem,
  • Jeśli wcześniej wystąpiły powikłania po podaniu środka kontrastowego, wskazane jest podanie prednizolonu 30mg (lub metyloprednizolonu 32 mg) doustnie 12 godzin i 2 godziny przed podaniem środka kontrastowego lub wykonanie badania bez podania środka kontrastowego,
  • Jeśli pacjent odczuwa klaustrofobię, personel pracowni może zaproponować mu łagodny środek uspokajający,
  • W przypadku badania głowy i oczodołów pacjentki proszone są o rezygnację z makijażu i lakieru do włosów, ponieważ kosmetyki zawierają drobinki metali, które fałszują wyniki.

Koordynator Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej
dr n. med. Jadwiga Szabo-Moskal

Kierownik Zespołu Techników
mgr Michał Lorenc