PET/CT PET/MR

PET/CT

PET/CT to połączenie dwóch badań diagnostycznych: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz tomografii komputerowej (CT). Metoda PET pozwala zobrazować czynności tkanek i narządów. Polega na analizie zgromadzenia się znaczników (np. glukozy) w tkankach. Glukozy najbardziej potrzebują tkanki aktywne metabolicznie, których żarłoczne komórki ją pochłaniają w ogromnych ilościach, taką tkanką jest właśnie ta nowotworowa.

Natomiast tomografia komputerowa polega na prześwietleniu danej okolicy ciała promieniami rentgenowskimi i pomiarze ich pochłaniania przez tkanki. W ten sposób lekarz otrzymuje przekrój danej części organizmu.

W metodzie PET/CT, PET pokazuje, że w organizmie jest miejsce, które wykazuje aktywność metaboliczną, czyli prawdopodobne ognisko chorobowe, ale nie podaje konkretnej lokalizacji. Współpracująca z nim tomografia komputerowa pozwala dokładnie je określić.

Nasz ośrodek jako jeden z nielicznych w kraju może samodzielnie produkować znaczniki na potrzeby badań diagnostycznych PET/CT i PET/MR.

 

PET/MR

Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest pierwszym szpitalem w Polsce posiadającym technologię PET/MR.

Badanie rezonansem magnetycznym (MR) jest jedną z najdokładniejszych form diagnostycznych. Sprawdza się przy wykrywaniu nowotworów, przerzutów, zmian chorobowych w tkankach.

W technice MR wykorzystuje się właściwości protonów wodoru (składnika wody w naszym organizmie), które w silnym polu elektromagnetycznym namagnesowują się i zaczynają wysyłać impulsy. Te impulsy przetwarzane są przez urządzenia elektroniczne i w ten sposób powstaje obraz badanych tkanek, widoczny na monitorze.

Badanie wykonywane jest podczas jednej procedury, gdyż skanery są połączone, a dane pobierane w tym samym czasie.

Podobnie jak w przypadku PET/CT, jedno urządzenie odpowiada za ukazanie anatomii (MR), drugie za funkcję fizjologiczną (PET). MR ma doskonały kontrast tkanek miękkich. PET/MR ma bardzo wysoką rozdzielczość obrazu i w badaniu nie używa się promieniowania jonizującego.

Badanie PET/MR nie znajduje się w koszyku usług gwarantowanych przez NFZ. Kwalifikacja do badania odbywa się w Zakładzie Medycyny Nuklearnej po wcześniejszym umówieniu.

Jak się zarejestrować?

Badania PET/CT i PET/MR są wykonywana w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w budynku C. W celu rejestracji na badanie PET/CT należy przesłać skierowanie do sekretariatu    Zakładu tel: 52 374 34 28 oraz podać aktualny numer telefonu. Po weryfikacji skierowania osoba odpowiedzialna za rejestrację kontaktuje się z pacjentem.

Zapraszamy do kontaktu za pomocą elektronicznej skrzynki pocztowej pod adresem: sekretariatzmn@co.bydgoszcz.pl 

 

Badanie PET stosuje się aby

  • zdiagnozować wczesne stany nowotworowe,
  • sprawdzić, czy wystąpiły przerzuty nowotworowe do innych narządów,
  • dokładnie zlokalizować ogniska patologiczne,
  • monitorować efekty prowadzonej terapii,
  • poszukać ognisk zapalnych w całym ciele.

 

Przygotowanie do badania

  • nie może jeść przez minimum 6 godzin przed badaniem
  • przed przyjazdem należy wypić dużą ilość niegazowanej czystej wody
  • na całość badań należy zarezerwować minimum 3 godziny

Koordynator Zakładu Medycyny Nuklearnej
dr hab. n. med.  i n. o zdr. Bogdan Małkowski