Pani Profesor Lewandowska z tytułem profesora belwederskiego

22 stycznia 2021

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 4 stycznia 2021r. nadał Pani dr hab. n. med. Marzenie Annie Lewandowskiej tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Prof. Marzena Anna Lewandowska jest Kierownikiem Zakładu Genetyki i Onkologii Molekularnej w Centrum Onkologii. Związana z naszym ośrodkiem od 2010 roku. Swoje doświadczenie zdobywała w zagranicznych ośrodkach m.in.w USA i Włoszech. Kierowany przez nią Zespół specjalizuje się badaniach genetycznych niezbędnych do kwalifikacji pacjentów do terapii celowanej: raka piersi, raka jajnika, niedrobnokomórkowego raka płuca, raka jelita grubego, czerniaka złośliwego, nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego (GIST) jak również badania genetyczne glejaka, nowotworów wywodzących się z limfocytów B, mięsaka Ewinga czy mięsaka maziówkowego.

Pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Marzeny Anny Lewandowskiej Zakład  Genetyki i Onkologii Molekularnej uzyskał międzynarodowe certyfikaty na wykonywanie badań genetycznych w tkance nowotworowej z użyciem technik molekularnych (qPCR), czy w zakresie cytogenetyki molekularnej (FISH). Nowością (od 2018 roku) są certyfikaty na wykonywanie badań genetycznych z wykorzystaniem sekwencjonowania nowej generacji (NGS – rak jajnika) lub płynnej biopsji – gdzie materiałem do badań genetycznych jest krążące DNA nowotworowe.

Z okazji uzyskania przez Panią Profesor tytułu profesora belwederskiego składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.