prof. Wojciech Zegarski nagrodzony przez Prezydenta Andrzeja Dudę

28 lutego 2020

Podczas obchodów 75-lecia istnienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Nawiązując do ceremonii wręczenia, nadanego prof. Wojciechowi Zegarskiemu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że kawaler tego orderu jest współczesnym wzorem wspaniałej postawy społecznej i naukowej.

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej w bydgoskim Centrum Onkologii, pionierem innowacyjnej metody leczenia raka żołądka i jelita grubego za pomocą tak zwanej burzy śnieżnej – dootrzewnowej chemioterapii podciśnieniowej aerozolem (PIPAC).

Zabieg PIPAC polega na rozpyleniu chemii w formie aerozolu techniką laparoskopową, prosto do brzucha. W ten sposób chemioterapeutyk dociera bezpośrednio do komórek nowotworowych.

PIPAC to unikalna możliwość zastosowania terapii u tych pacjentów, u których nie można operacyjnie usunąć zmian w otrzewnej ponieważ są zbyt rozległe. Użycie tej metody daje szanse na zmniejszenie ich i niejednokrotnie jest możliwość chirurgicznego usunięcia tychże zmian. Po zastosowaniu metody PIPAC występuje czasami wieloletnia remisja choroby.

Tak podaną chemioterapię pacjenci znoszą znacznie lepiej, niż przy użyciu tradycyjnej metody. Zabieg PIPAC nie tylko poprawia codzienność – jakość życia pacjentów z chorobami nowotworowymi, ale także daje im nadzieję na dłuższe życie. Metodę pierwszy raz zastosowali lekarze z Niemiec. Obecnie wykorzystywana jest przez wiodące kliniki onkologiczne w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Francji i Włoch.