Warsztaty z nowoczesnej chirurgii rekonstrukcyjnej piersi

04 kwietnia 2018

Dzisiaj w Centrum Onkologii odbyły się warsztaty z rekonstrukcji piersi z użyciem nowej generacji siatki całkowicie wchłanialnej. Poprowadził je prof. dr med. Ralf Ohlinger z Niemiec.

Warsztaty są efektem wieloletniej współpracy naszego Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej z Kliniką Ginekologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswald.

Podczas warsztatów przeprowadzono 3 zabiegi, w trakcie których pacjentki zostały poddane amputacji piersi z jednoczasową ich rekonstrukcją. Pionierskie było zastosowanie nowej generacji siatki całkowicie wchłanialnej, za sprawą której pacjentki wymagające radioterapii bez przeszkód będą mogły skorzystać z tej metody leczenia. Dla kobiet nie bez znaczenie jest także aspekt estetyczny zabiegu – dzięki wykorzystaniu nowoczesnej siatki rana pooperacyjna jest praktycznie niewidoczna.

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy każdego roku wykonujemy niemal 1,5 tys. zabiegów z powodu pierwotnego raka piersi. Jeżeli jest to możliwe stosujemy chirurgię oszczędzającą gruczoł. Amputacja, czyli mastektomia jest wykonywana w przypadku wieloogniskowego nowotworu. Połączenie jej z rekonstrukcją niesie wiele korzyści. Pacjentka poddana jest tylko jednemu zabiegowi, co zmniejsza szok pooperacyjny. Nie ma także problemów z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała.

Relacja z warsztatów transmitowała w Telewizja Bydgoska zobacz.

 

IMG_0150  IMG_0137